10 pomysłów na nawierzchnie ogrodowe z użyciem cegły klinkierowej

Bruk klinkierowy jest wytrzymały i elegancki. Cegła klinkierowa pozwala nam swobodnie wykonywać ogrodowe nawierzchnie. Oto 10 przykładów wykorzystania cegły klinkierowej w tym celu. 1. Cegłę klinkierową można różnie układać, na przykład blokowo wzdłuż i w poprzek. Efekt wizualny będzie interesujący. 2. Z racji tego, że klinkier jest materiałem trwałym i odpornym na mechaniczne uszkodzenia, można z jego pomocą wykonać estetyczny i solidny podjazd do naszego domu.

3. Czasami przed domem znajduje się dość dużych rozmiarów nawierzchnia. Można wyłożyć ją klinkierem w różnych kolorach, oddzielając na przykład strefę podjazdu do garażu i wejścia do domu. 4. Klinkier nie musi występować samodzielnie – zarówno w ogrodzie, jak i poza nim. Można pokusić się o wstawki na przykład z kostek granitowych. 5. Bywa, że cegły klinkierowe nie są jednolite kolorystycznie.

Stwarza to pole do tworzenia na ich bazie melanży w ramach ścieżki ogrodowej czy tarasu. 6. Tradycyjnie i zarazem efektownie wygląda nawierzchnia z klinkieru układanego w „jodełkę”. Można wówczas nawiązać do koloru elewacji domu. 7. Idealnie w każdym ogrodzie sprawdzi się cegła klinkierowa układana murowo, w stonowanym kolorze. 8. Często cegła klinkierowa ma wyrazistą barwę.

Nawierzchnia taka będzie kontrastować z zielenią ogrodu. To świetna opcja, gdy mamy koło domu wiele roślin. 9. Ciekawie prezentują się mozaiki z cegły klinkierowej połączone na przykład z układaniem cegły na wozówce, a więc dłuższej bocznej krawędzi. 10. Niektóre warianty cegieł klinkierowych są perforowane. Dzięki temu zyskują inny wygląd, a równocześnie przepuszczają wodę. W ogrodzie jest to opcja mile widziana.