Ceglany chodnik – czy warto?

Chodnik wykonany z cegieł nie jest pomysłem nowym, ale wydaje się, że od pewnego czasu zyskał on na popularności. Być może wynika to z poszukiwania alternatyw dla klasycznych kostek brukowych, które czasami wypadają dość drogo, a równocześnie nie zawsze oferują optymalną wytrzymałość oraz wizualne atuty. Zamiast tego pojawiają się inne opcje, a cegła jest jedną z nich. Od razu warto sobie odpowiedzieć na pytanie, która cegła jest w tym kontekście najlepszym rozwiązaniem.

Zdaniem ekspertów palmę pierwszeństwa powinna dzierżyć cegła klinkierowa. Klinkier na chodniku sprawdza się znakomicie głównie z uwagi na swoją wytrzymałość. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, bardzo dobrze radzi sobie z promieniowaniem UV, wilgocią oraz ujemnymi temperaturami. Duża różnorodność w zakresie estetycznym sprawia, że bazując na kostce klinkierowej można skutecznie zaaranżować zarówno nawierzchnię ogrodu, jak i tą znajdują się przed domem.

Klinkier wybornie sprawdza się między innymi na podjazdach – właśnie z uwagi na swoją odporność na uszkodzenia. Ceglany chodnik może okazać się znacznie tańszy, nie będzie też żadnego problemu z jego ułożeniem w ładny sposób. Zajmują się tym ekipy budowlane, możemy też spróbować ułożyć klinkier samemu, zwłaszcza że w internecie znajduje się masa porad na ten temat oraz zaawansowanych instruktaży. Jeśli pozostaną nam jakieś cegły, można je wykorzystać również w innych celach.

Między innymi po to, aby wykonać elementy dekoracyjne czy na przykład ceglane kwietniki.