Stropy gęstożebrowe – trwałe i bezpieczne rozwiązanie

Są różne rozwiązania budowlane stosowane przy konstruowaniu stropów. Wybór konkretnego jest kwestią indywidualną, ale zależy od tego naprawdę wiele, dlatego warto mieć na uwadze wszelkie możliwe opcje. Przede wszystkim liczy się to, aby strop był odporny na obciążenia i by z upływem czasu nie był narażony na erozję.

Nośność stropu decyduje o tym, jak masywny dach może być na nim osadzony. Choć niektórzy postrzegają dach domu jako konstrukcję relatywnie lekką, to wcale tak nie jest – zwłaszcza gdy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym. Stropy muszą być na to przygotowane.

Rośnie grono zwolenników stosowania stropów gęstożebrowych jako alternatywy dla innych rozwiązań. Przemawia za tym kilka czynników. Przede wszystkim strop wykonany w takiej technologii jest wytrzymalszy i ma wyższą nośność.

Gdy zależy nam na trwałości konstrukcji, a chyba nie ma osób ignorujących tę sferę, wybór stropu gęstożebrowego wydaje się najbardziej rozsądnym. Dajemy sobie w ten sposób wieloletnie bezpieczeństwo, a ono w budownictwie znaczy niemało. Głównym elementem konstrukcyjnym w stropach gęstożebrowych są belki stropowe o odpowiednich parametrach.

Ich długość oraz rozstaw zależą w praktyce od specyfiki konstrukcji. Wysokość stropu ma bezpośredni wpływ na jego nośność – im będzie wyższy, tym większe obciążenia będzie w stanie przyjąć strop na siebie. Musimy to uwzględnić w naszych kalkulacjach i pamiętać, że gdy projekt naszego domu zakłada większe pomieszczenia i dach użytkowy, nośność trzeba adekwatnie zwiększyć.