Zalety i wady impregnacji nawierzchni brukowej

Kostka brukowa stała się częścią naszej codzienności. Coraz trudniej znaleźć prywatną czy publiczną posesję, na której nie znajdowałby się przynajmniej fragment nawierzchni wykonanej właśnie z kostki. Możliwości jakie oferuje nam rynek materiałów budowlanych jest w tym zakresie mnóstwo. Możemy zdecydować się na kostkę w klasycznym, szarym kolorze, jak też na szereg wariantów kolorystycznych. Są kostki w rozmaitych kształtach, a czasami możemy nawet zamówić sobie model w pełni spersonalizowany pod względem formy.

Ważne, aby położony bruk był odpowiednio wysokiej jakości. Powinien być wykonany z surowca odpornego na czynniki pogodowe i na uszkodzenia mechaniczne. Z tym bywa różnie. Za kostkę, która ma nam służyć przez długie lata musimy zapłacić zdecydowanie więcej i nie każdy dysponuje odpowiednimi środkami, aby móc sobie na nią pozwolić. Tym ważniejsze jest stosowanie na kostki specjalnych impregnatów.

Poprawiają one wygląd nawierzchni i czynią ją ogólnie trwalszą. Impregnatów w sprzedaży jest sporo. Niektóre przede wszystkim chronią kostkę na przykład przed ujemnymi temperaturami, inne mają również spory wpływ na ich wygląd – dając między innymi pożądany przez wielu efekt „mokrej kostki”. Zdaniem części użytkowników korzystanie z impregnatów nie jest dobrym pomysłem. Wskazuje się między innymi fakt, że są produkowane na bazie dość agresywnych środków chemicznych – tym samym nie są przyjazne środowisku.

Zamiast tego poleca się impregnaty ekologiczne, których formuły są znacznie łagodniejsze.